I.K.F. Headquarter - 237 ter , avenue Sainte Marguerite 06200-Nice , France     Registration nr. 0062027610

May 9, 2013, Moldavia

Moldavia - Vice-World Champion 2013 in Fighting Kempo !

The national Kempo team representing the Republic of Moldavia have been classified 2nd place on nations in the IKF 10th World Kempo Championships 2013, held in Antalya-Turkey. Their performances have been highly promoted by the IPN television in Moldavia.

Congratulation!

“ Nationala de Kempo a Republicii Moldova s-a clasat pe cea de-a doua pozitie a clasamentului pe natiuni in cadrul celei de-a X-a editii a Campionatului Mondial de Kempo desfasurat in Antalya, Turcia. Echipa Moldovei a fost compusa din 27 de luptători, printre care 4 studenţi ai Academiei Militare. Aceştia au concurat în patru versiuni ale diviziei Fighting Kempo şi au cucerit locul doi în clasamentul pe echipe. Rezultatele au fost anunţate într-o conferinţă de presă, transmite IPN.

Preşedintele Federaţiei Kempo a Republicii Moldova, Valentin Vizant, a spus că din colecţia de 50 de medalii, 15 au fost de aur, 12 de argint şi 23 de bronz, iar din cei 27 de luptători doar 2 s-au întors acasă fără medalii. "Aceste performante se datoreaza anilor lungi de antrenament. Participanţii se antrenează de la varsta de 5 ani, la momentul actual au deja câte 8-9 ani de antrenament”, a spus Valentin Vizant.

Antrenorul şi vicepreşedintele Federaţiei Kempo a Republicii Moldova, Roman Babii, a spus că doar după o metodologie nouă de antrenament au obţinut aceste rezultate. Potrivit antrenorului, campionatul a încadrat patru versiuni ale diviziei, fapt ce a permis să selecteze sportivi din diferite categorii de vârstă şi greutate.

Igor Gâlcă, lector la Catedra pregătire fizică şi sport a Academiei Militare, a declarat că studenţii academiei pentru prima dată participă la acest campionat, iar faptul că s-au întors toţi cu medalii nu l-a mirat pentru că studenţii acordă mult timp antrenamentelor. „Studenţii militari sunt bine pregătiţi, avem şi campioni mondiali şi vicecampioni mondiali. În fiecare zi fac sport, de aceea şi au dat dovadă de aşa performanţe. Avem sală special amenajată pentru antrenament, dar oferim şi posibilitatea studenţilor să se ocupe în sălile de antrenament din Chişinău”, a spus Igor Gâlcă.

Victor Siumbeli, sportiv al Federaţiei Naţionale Kempo, medaliat cu aur la categoria knockdown, a spus că a fost dificil, dar rezultatul antrenamentului şi-a făcut efectul. Nicolae Galbura, student al Academiei Militare, medaliat cu aur la versiunea submission, a spus că este mulţumit de rezultatul obţinut şi că va participa şi în anii următori la acest campionat.

Echipa de luptători care a reprezentat Republica Moldova la Campionatul Mondial de Kempo a fost selectată în urma unui campionat naţional. Aceştia au participat la 4 versiuni ale diviziei Fighting Kempo: full, semi, submission şi knockdown.

De specificat că Federația Kempo Moldova a fost creată anul trecut și este membră a organizației mondiale de kempo. Campionatul Mondial de Kempo din anul curent a fost la a 10-a ediție. Acesta s-a desfășurat în perioada 25-27 aprilie, beneficiind de participarea a peste 500 de luptători din 40 de țări. Republica Moldova a fost reprezentată pentru al doilea an consecutiv la acest campionat. Anul precedent echipa a fost formată din 11 sportivi, care s-au întors acasă cu 19 medalii, inclusiv 6 de aur”.