I.K.F. Headquarter - 237 ter , avenue Sainte Marguerite 06200-Nice , France     Registration nr. 0062027610
EnglishFrenchRussianJapaneseChineseGermanArabicSwedishNorwegianRomana

The 14th IKF World Kempo Championships 2017

April 24, 2017 - April 30, 2017, Albufeira, Portugal
Image gallery
Details

Photo  -> Photo-Gallery
 

Results
The 14th IKF WORLD KEMPO CHAMPIONSHIPS 2017
24-30.april.2017, Albufeira, Portugal
(official results)
 
TRADITIONAL KEMPO
 
KATA FEMALE (youths / 18-21 y.o.)
1. Laura Esteban Alvarez (SPAIN)
2. Anais Venegas Lorenzo (SPAIN)
3. Ashvini Ramasray (NETHERLAND)
3. Suzanne Geris (NETHERLANDS)
 
KATA FEMALE (seniors)
1. Anna Aprilova (BULGARIA)
2. Sandra Gonzalez (SPAIN)
3. Daniela Simoes (PORTUGAL)
3. Carolina Casais Barcia (SPAIN)
 
KATA MALE (youths / 18-21 y.o.)
1. Carlos Barbero Diaz (SPAIN)
2. Pedro Munoz Fole (SPAIN)
3. Adrain Andreu (SPAIN)
3. Fernando Vasquez (ARGENTINA)
 
KATA JU MALE (seniors)
1. Mohammad Salehbeigy (NETHERLAND)
2. Ivan Parada Novo (SPAIN)
3. Angel Jose Ruiz Cuevas (SPAIN)
3. Pablo Chamy CHILE)
 
KATA SOHO MALE (seniors)
1. Carlos Wollman (ARGENTINA)
2. Robert Szayka (SLOVAKIA)
3. Jose Simoes (PORTUGAL)
3. Jorge Mota (PORTUGAL)
 
KATA MALE (senior- masters)
1. Velin Hadjolov (BULGARIA)
2. Inaki Abad Mayoral (SPAIN)
3. Pablo Manzanal (SPAIN)
3. Robert Zingg (USA)
 
WEAPON KATA FEMALE (youths / 18-21 y.o.)
1. Laura Esteban Alvarez (SPAIN)
2. Anais Venegas Lorenzo (SPAIN)
3. Nikki Smitskamp (NETHERLAND)
3. Tarjani Tamara (HUNGARY)
 
WEAPON KATA FEMALE (seniors)
1. Anna Aprilova (BULGARIA)
2. Zenib Laari Inoune (SPAIN)
3. Sabine Budding (NETHERLAND)
3. Carolina Casais Barcia (SPAIN)
 
WEAPON KATA MALE (youths / 18-21 y.o.)
1. Pedro Munoz Fole (SPAIN)
2. Silas Beverloo (NETHERLAND)
3. Fernando Vasquez (ARGENTINA)
3. Carlos Barbero Diaz (SPAIN)
 
WEAPON KATA MALE (seniors)
1. Ivan Parada Novo (SPAIN)
2. Juan Jose Carballo (ARGENTINA)
3. Mohammad Salehbeigy (NETHERLAND)
3. Pablo Chamy (CHILE)
 
WEAPON KATA MALE (senior-masters)
1. Velin Hadjolov (BULGARIA)
2. Benoni Budding (NETHERLAND)
3. Carlos Wollman (ARGENTINA)
3. Robert Zingg (USA)
 
KATA SYNCRON MIXT (seniors)
1. SPAIN (Javier Andreu, Adrain Andreu, Pedro Requena)
2. NETHERLAND ( Leila Alami, Salama Alami, Mohammad Salehbeigy)
3. NETHERLAND (Vera Benders, Suzane Guerrits, Simon Puffelen)
3. NETHERLAND ( Marit Benders, Jenna Minnaert, Jordan Bramsen)
 
SELF-DEFENSE COMBAT - FEMALE (seniors)
1. SPAIN (Zenib Laari Inoune, Angela Polaina Bustos)
2. SPAIN (Laura Alvarez, Anais Venega Lorenzo)
3. BULGARIA (Nedialka Bacheva, Anna Aprilova)
3. SPAIN (Sandra Gonzalez, Carolina Casais)
 
SELF-DEFENSE COMBAT MALE (youths / 18-21 y.o.)
1. ARGENTINA (Fernando Vasquez, Juan Jose Carballo)
2. CHILE (Jim Manrique, Carlos Vasquez)
3. CHILE (Andres Gonzalez, Pablo Chamy)
 
SELF-DEFENSE COMBAT - MALE (seniors)
1. SPAIN (Emilio Caballero, Angel Ruiz Cuevas)
2. SPAIN (Pedro Requena, Adrain Martinez)
3. ARGENTINA (Juan Carballo, Fernando Vasquez)
3. ARGENTINA (Badih Zeran, Augustin Albarnoz)
 
 
SELF-DEFENSE SPORT - MALE (seniors)
1. HUNGARY (Paztor Adam, Lovas Lazlo)
2. CHILE (Sebastian Parra, Jim Manrique)
3. PORTUGAL (Paulo Filipe, Cristiano Filipe)
3. CHILE (Pablo Chamy, Andres Gonzalez)
 
SELF-DEFENSE COMBAT - MALE (masters)
1. ARGENTINA (Carlos Wollman, Juan Carballo)
2. CHILE (Carlos Vasquez, Sebastian Parra)
3. PORTUGAL (Jose simoes, Helder Silva)
3. MORROCCO (Kacem Fguirech, Mahammed Lasfar)
 
SELF-DEFENSE - MIXT (seniors)
1. SPAIN (Carolina Casais, Pedro Munoz Fole)
2. SPAIN (Pablo Lozano Manzanal, Sandra Gonzalez)
3. ARGENTINA (Nadia Zeran Chemali, Juan Carballo)
3. PORTUGAL (Daniela Simoes, Cristiano Filipe)
 
 
 
FIGHTING KEMPO
 
 
SUBMISSION FEMALE (seniors, -60Kg)
1. Tilda Ek (SWEDEN)
2. Vita Vigyikan (HUNGARY)
3. Mavru Ana-Maria (ROMANIA)
3. Oceane Nagenrauft (FRANCE)
 
SUBMISSION MALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Pirtea Florin (ROMANIA)
2. Komar Daniel (HUNGARY)
3. Kyshan Bieringa (NETHERLAND)
3. Bogdan Enache (ROMANIA)
 
SUBMISSION MALE (youths, 18-21 y.o., -75Kg)
1. Filipe Arvelos Carvalho (PORTUGAL)
2. Yani Zaharia (ROMANIA)
3. Vigyikan Vince (HUNGARY)
3. Jean Marinque (CHILE)
 
SUBMISSION MALE (youths, 18-21 y.o., -85Kg)
1. Kristof Balint (HUNGARY)
2. Nagy Levente (HUNGARY)
3. Troy van den Akker (NETRHERLAND)
 
 
 
SUBMISSION MALE (seniors, -60Kg)
1. Novruzov Novruz Nazim (AZERBAIJAN)
2. Lovas Laszlo (HUNGARY)
3. Dancu Sebastian (ROMANIA)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -65Kg)
1. Szekacs Adam (HUNGARY)
2. Karacsonyi Krisztian (HUNGARY)
3. Cobzaru Darius (ROMANIA)
3. Tudor George Alin (ROMANIA)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -70Kg)
1. Yamato Zaharia (ROMANIA)
2. Sebastien Trouillet (FRANCE)
3. Pasztor Adam (HUNGARY)
3. Niedermayer Bence (HUNGARY)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -75Kg)
1. Aurel Pirtea (ROMANIA)
2. Ynna Anthony (FRANCE)
3. Ryan Cardoso (PORTUGAL)
3. Thierry Axiolo (PORTUGAL)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -80Kg)
1. Mirel Dragan (ROMANIA)
2. Adauto Souza (PORTUGAL)
3. Alexis Jeanguillaume (FRANCE)
3. Ricardo Vieira (PORTUGAL)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -90Kg)
1. Chiorescu Sergiu (MOLDOVA)
2. Costea Iustin (ROMANIA)
3. Marcelo Conceicao (PORTUGAL)
 
SUBMISSION MALE (seniors, -95Kg)
1. Hocz Csaba (HUNGARY)
2. Frangulea David (ROMANIA)
3. Florian Prost (FRANCE)
3. Matyas Vass (SLOVAKIA)
 
SEMI-KEMPO FEMALE (seniors, -55Kg)
1. Arianne Pineiro Alonso (SPAIN)
2. Carolina Gaio (PORTUGAL)
3. Ashvini Ramasray (NETHERLAND)
3. Nadia Zeran Chemali (ARGENTINA)
 
 
 
SEMI-KEMPO FEMALE (seniors, -65Kg)
1. Arnold Anne Sophie (FRANCE)
2. Laura Esteban Alvarez (SPAIN)
3. Anais Venegas Lorenzo (SPAIN)
3. Catarina Bajouco (PORTUGAL)
 
SEMI-KEMPO FEMALE (seniors, -70Kg)
1. Suzanne Geris (NETHERLAND)
2. Sara Djukic (PORTUGAL)
3. Sabine Budding (NETHERLAND)
3. Bianca van den Dikkenberg (NETHERLAND)
 
SEMI-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -60Kg)
1. Andres Gonzalez (CHILE)
2. Tivadar Czibor (SLOVAKIA)
3. Silas Beverloo (NETHERLAND)
3. Ruggieri Chayanne (FRANCE)
 
SEMI-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Enache Bogdan (ROMANIA)
2. Pirtea Florin (ROMANIA)
3. Olteanu Alexandru (ROMANIA)
3. Diogo Pestana (PORTUGAL)
 
SEMI-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -75Kg)
1. Yani Zaharia (ROMANIA)
2. Nagy Levente (HUNGARY)
3. Vigyikan Vince (HUNGARY)
3. Jorwin van der Berg (NETHERLAND)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -60Kg)
1. Jim Manrique Farina (CHILE)
2. Lovas Laszlo (HUNGARY)
3. Dancu Sebastian (ROMANIA)
3. Diogo Pestana (PORTUGAL)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -65Kg)
1. Mohammad Salehbeigy (NETHERLAND)
2. Alvaro Munoz Sanchez (SPAIN)
3. Fulop Mark (HUNGARY)
3. Juan Jose Carballoi (ARGENTINA)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -70Kg)
1. Yamato Zaharia (ROMANIA)
2. Pedro Munoz Fole (SPAIN)
3. Pasztor Adam (HUNGARY)
3. Pablo Chamy (CHILE)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -75Kg)
1. Angel Jose Ruiz Cueva (SPAIN)
2. Bibok Daniel (HUNGARY)
3. Tiago Nunes (PORTUGAL)
3. Juan Manuel Perez Parada (SPAIN)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -80Kg)
1. Costea Iustin (ROMANIA)
2. Pedro Requena Tabue (SPAIN)
3. Ivan Parada Novo (SPAIN)
3. Javier Matarin Prados (SPAIN)
 
SEMI-KEMPO MALE (seniors, -90Kg)
1. Daniel Ignacio Yapur (SPAIN)
2. Jan Horn (NETHERLANDS)
3. Cocan Alexandru (ROMANIA)
3. Matyas Vass (SLOVAKIA)
 
SEMI-KEMPO MALE (senior-masters, -75Kg)
1. Jens Nykvist (SWEDEN)
2. Pabla Lozano Manzanal (SPAIN)
3. Carlos Wollman (ARGENTINA)
3. Jorge Mota (PORTUGAL)
 
SEMI-KEMPO MALE (senior-masters, +95Kg)
1. Ignacio Serapio (SPAIN)
2. Jerry de Vries (NETHERLAND)
3. Geert Cornelissen (NETHERLAND)
3. Corne van de Luijitgaarden (NETHERLAND)
 
KNOCKDOWN MALE (seniors, -65Kg)
1. Enache Bogdan (ROMANIA)
2. Cobzaru Darius (ROMANIA)
3. Ruggieri Chayanne (FRANCE)
3. Sebastien Trouillet (FRANCE)
 
KNOCKDOWN MALE (seniors, -80Kg)
1. Costea Iustin (ROMANIA)
2. Ynna Anthony (FRANCE)
3. Alexis Jeanguillaume (FRANCE)
 
KNOCKDOWN MALE (seniors, -95Kg)
1. Frangulea David (ROMANIA)
2. Florian Prost (FRANCE)
3. Jan Horn (NETHERLAND)
 
 
 
KNOCKDOWN MALE (senior-masters, -65Kg)
1. Tudor George Alin (MORROCCO)
2. Kacem Fgureich (MORROCCO)
 
KNOCKDOWN MALE (senior-masters, +95Kg)
1. Corne van de Lujitgaarden (NETHERLAND)
2. Lupu Valentin (ROMANIA)
 
FULL-KEMPO FEMALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Nagy Laura (HUNGARY)
2. Nagenrauft Oceane (FRANCE)
3. Lizzy Minnaert (NETHERLAND)
 
FULL-KEMPO FEMALE (seniors, -55Kg)
1. Andreia Nunes (PORTUGAL)
2. Nadia Zeran Chemali (ARGENTINA)
3. Mavru Ana-Maria (ROMANIA)
 
FULL-KEMPO FEMALE (seniors, -65Kg)
1. Catarina Bajouco (PORTUGAL)
2. Sara djukic (PORTUGAL)
3. Arnold Anne Sophie (FRANCE)
3. Metongo Yolenne (FRANCE)
 
FULL-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Pirtea Florin (ROMANIA)
2. Enache Bogdan (ROMANIA)
3. Komar Daniel (HUNGARY)
3. Diogo Pestana (PORTUGAL)
 
FULL-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -75Kg)
1. Yani Zaharia (ROMANIA)
2. Nagy Levente (HUNGARY)
3. Vigyikan Vince (HUNGARY)
3. Silas Beverloo (NETHERLAND)
 
FULL-KEMPO MALE (youths, 18-21 y.o., -90Kg)
1. Matyas Vass (SLOVAKIA)
2. Troy van den Akker (NETHERLAND)
3. Hocs Csaba (HUNGARY)
 
FULL-KEMPO MALE (seniors, -60Kg)
1. Novruzov Novruz Nazim (AZERBAIJAN)
2. Goncalo Cabecinhas (PORTUGAL)
3. Dancu Sebastian (ROMANIA)
3. Jim Manrique Farina (CHILE)
 
 
FULL-KEMPO MALE (seniors, -65Kg)
1. Alvaro Munoz Sanchez (SPAIN)
2. Karacsonyi Krisztian (HUNGARY)
3. Fulop Mark (HUNGARY)
3. Tudor George Alin (ROMANIA)
 
FULL-KEMPO MALE (seniors, 70Kg)
1. Yamato Zaharia (ROMANIA)
2. Niedermayer Bence (HUNGARY)
3. Martim Moura (Portugal)
3. Pablo Chamy (CHILE)
 
FULL-KEMPO MALE (seniors, 75Kg)
1. Mirel Dragan (ROMANIA)
2. Alix Jeanguillaume (FRANCE)
3. Kristof Balint (HUNGARY)
3. Barna Joszef (HUNGARY)
 
FULL-KEMPO MALE (seniors, -90Kg)
1. Frangulea David (ROMANIA)
2. Hocs Csaba (HUNGARY)
3. Costea Iustin (ROMANIA)
3. Badih Zeran Chemali (ARGENTINA)
 
FULL-KEMPO MALE (senior-masters, -70Kg)
1. Carlos Wollman (ARGENTINA)
2. Pablo Lorenzo Manzanal (SPAIN)
 
FULL-KEMPO MALE (senior-masters, +95Kg)
1. Corne van de Lujitgaarden (NETHERLAND)
2. Andre van der Saag (NETHERLAND)
3. Lupu Valentin (ROMANIA)
 
KEMPO KICK - FEMALE (youths, 18-21 y.o., -55Kg)
1. Andreia Nunes (PORTUGAL)
2. Nikki Smitskamp (NETHERLAND)
3. Mavru Ana-Maria (ROMANIA)
 
KEMPO KICK - FEMALE (youths, 18-21 y.o., -60Kg)
1. Joana D'Alem (PORTUGAL)
2. Carolina Gaio (PORTUGAL)
 
KEMPO KICK - FEMALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Sara Djukic (PORTUGAL)
2. Lizzy Minnaert (NETHERLAND)
3. Nagenrauft Oceane (FRANCE)
3. Lies Koudijs (NETHERLAND)
 
KEMPO KICK - FEMALE (seniors, -60Kg)
1. Catalina Bajouco (PORTUGAL)
2. Arnold Anne Sophie (FRANCE)
3. Metogongo Yolenne (FRANCE)
 
KEMPO KICK - MALE (juniors, 16-18 y.o., -65Kg)
1. Pirtea Florin (ROMANIA)
2. Olteanu Alexandru (ROMANIA)
3. Tivadar Csibor (SLOVAKIA)
 
KEMPO KICK - MALE (juniors, 16-18 y.o., -75Kg)
1. Szabo Tibor Benedek (HUNGARY)
2. Vigyikan Vince (HUNGARY)
 
KEMPO KICK - MALE (youths, 18-21 y.o., -65Kg)
1. Szekacs Adam (HUNGARY)
2. Karacsonyi Krisztian (HUNGARY)
3. Cobzaru Darius (ROMANIA)
 
KEMPO KICK - MALE (youths, 18-21 y.o., -80Kg)
1. Nagy Levente (HUNGARY)
2. Kristof Balint (HUNGARY)
 
KEMPO KICK - MALE (youths, 18-21 y.o., -95Kg)
1. Hocz Csaba (HUNGARY)
2. Matyas Vass (SLOVAKIA)
3. Jan Horn (NETHERLAND)
 
KEMPO KICK - MALE (seniors, -65Kg)
1. Pedro Pereira (PORTUGAL)
2. Mohammad Salehbeigy (NETHERLAND)
3. Goncalo Cabencihas (PORTUGAL)
 
KEMPO KICK - MALE (seniors, -75Kg)
1. Mirel Dragon (ROMANIA)
2. Tiago Nunes (PORTUGAL)
3. Niedermayer Bence (HUNGARY)
3. Barna Joszef (HUNGARY)
 
KEMPO KICK - MALE (seniors, -85Kg)
1. Filip Djukic (PORTUGAL)
2. Costea Iustin (ROMANIA)
 
 
 
 
 
 
The 14th IKF WORLD KEMPO KIDS CUP 2017
24-30.april.2017, Albufeira, Portugal
(official results)
 
 
TRADITIONAL KEMPO
 
 
KATA FEMALE (juniors, 12-14 y.o.)
1. Leila Asrih Alami (NETHERLAND)
2. Marit Benders (NETHERLAND)
3. Jenna Minnaert (NETHERLAND)
 
KATA FEMALE (juniors, 14-16 y.o.)
1. Vera Benders (NETHERLAND)
2. Salma Asrih Alami (NETHERLAND)
3. Orbán Rebeka (HUNGARY)
3. Jordan Bramsen (NETHERLANDS)
 
KATA MALE (juniors, 12-14 y.o.)
1. Agustin Albornoz (ARGENTINA)
2. Rik Smitkamp (NETHERLAND)
3. Thorvald oude Egbrink (NETHERLAND)
3. Alec Soares (PORTUGAL)
 
WEAPON KATA - FEMALE (juniors, 12-14 y.o.)
1. Leila Asrih Alami (NETHERLAND)
2. Marit Benders (NETHERLAND)
3. Jenna Minnaert (NETHERLAND)
3. Nagy Laura (HUNGARY)
 
WEAPON KATA - FEMALE (juniors, 14-16 y.o.)
1. Vera Benders (NETHERLAND)
2. Salma Asrih Alami (NETHERLAND)
3. Orban Rebeka (HUNGARY)
3. Jordan Bramsen (NETHERLAND)
 
WEAPON KATA - MALE (juniors, 12-14 y.o.)
1. Rik Smitkamp (NETHERLAND)
2. Andres Gonzalez (CHILE)
3. Nemet Adam Lehel (HUNGARY)
3. Agustin Albornoz (ARGENTINA)
 
SELF DEFENSE - FEMALE (juniors, 14-16 y.o.)
1. NETHERLAND (Jenna Minnaert, Jordan Bramsen)
2. SWEDEN (Sofia Sioland, Elize Larsson)
 
 
 
SELF DEFENSE - MALE (juniors, 14-16 y.o.)
1. ARGENTINA (Agustin Albornoz, Badih Zeran)
2. SWEDEN (Alve Lundberg, Benjamin Olsson)
3. HUNGARY (Ditchen Zoltan, Horvath Sebastyen)
3. HUNGARY (Katona Richard, Fulop Mark)
 
SELF DEFENSE - MIXT (juniors, 14-16 y.o.)
1. HUNGARY (Vita Vigyikan, Vince Vigyikan)
2. HUNGARY (Odor Lili, Odor Erik)
3. SWEDEN (Alve Lundberg, Matilda Hansson)
3. NETHERLAND (Bera Benders, Simon Puffelen)
 
 
 
FIGHTING KEMPO
 
 
SUBMISSION - FEMALE (juniors, 12-14 y.o., -40Kg)
1. Sofia Sioland (SWEDEN)
2. Elize Larsson (SWEDEN)
3. Bakk Eszter (HUNGARY)
 
SUBMISSION - FEMALE (juniors, 12-14 y.o., -55Kg)
1. Odor Lili (HUNGARY)
2. Matilda Hansson (SWEDEN)
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 12-14 y.o., -40Kg)
1. Kiss Krisztián László (HUNGARY)
2. Német Ádám Lehel (HUNGARY)
3. Colin Postma (NETHERLAND)
3. Liam Kvist (SWEDEN)
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 12-14 y.o., -55Kg)
1. Odor Erik (HUNGARY)
2. Bence Schiller (HUNGARY)
3. João Pedro Carvalho (PORTUGAL)
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 14-16 y.o., -55Kg)
1. Abel Lacza (HUNGARY)
2. Alve Lundberg (SWEDEN)
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 14-16 y.o., -65Kg)
1. Ruggieri Chayanne (FRANCE)
2. Ibrahimli Toghrul Rauf (AZERBAIJAN)
3. Benjamin Olsson (SWEDEN)
3. Ditchen Daniel Zoltan (HUNGARY)
 
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 14-16 y.o., -75Kg)
1. Szabo Tibor Benedek (HUNGARY)
2. Yani Zaharia (ROMANIA)
 
SUBMISSION - MALE (juniors, 14-16 y.o., -65Kg)
1. Ruggieri Chayanne (FRANCE)
2. Ibrahimli Toghrul Rauf (AZERBAIJAN)
3. Benjamin Olsson (SWEDEN)
 
KEMPO KICK (kids, 8-10 y.o., -25Kg)
1. Timon Zaharia (ROMANIA)
2. Andre Jacques (PORTUGAL)